C100-NPK-VVKV-L70
All-Flo C100-NPK-VVKV-L70 C Series C100 Clamped Plastic 1″ Air Operated Double-Diaphragm AODD Pump. Suction Bottom / Discharge Center Rear, 1″ NPT Connections. Polypropylene Air Section, PVDF Liquid Section & Seats, FKM Diaphragms, Valve Balls & O-Rings. 40 gpm (152 lpm) Maximum Flow, 1/4″ (3.2 mm) Max Solids. Wet End Repair Kit CWE-100-VVKV-P, Air End Kit CAK-100-P Available to order.
Air Chamber Polypropylene Intermediate-Pneumatic Shift
Air Inlet 1/4″ FNPT
Air Supply Pressure 100 psi (6.8 bar) Maximum
Base Model Number C100
Configuration Suction Bottom / Discharge Center Rear
Connection Type NPT
Construction Clamped
Diaphragm FKM
Discharge NPT (Inches) 1″
Material Nylon
Maximum Flow (GPM) 40 gpm (152 lpm)
Max Suction Lift Dry: 15 ft (4.5 m); Wet: 26 ft (7.9 m)
Model Series C Series
Other Factors No Special Options
Product Notes Stainless Steel Hardware, Standard Muffler
Pump Size 1″
Quick Specs Drum Kit sold separately
Solids (Inches) 1/4″ (3.2 mm)